مطالب

دهانشویه دارای الکل

دهانشویه دارای الکل

دهانشویه دارای الکل

دهانشویه یکی از مکمل های نخ دندان و مسواک ها در سلامت و بهداشت دهان و دندان است. بسیاری از افراد پس از استفاده از مسواک از دهانشویه استفاده می‌کنند. امروزه تبلیغ کنندگان زیادی برای دهانشویه دارای الکل وجود دارد. اما با توجه به مضرات دهانشویه الکلی، ممکن است تصمیم بگیرید که از این محصول دوری کنید.

دهانشویه هایی که حاوی الکل هستند باید توسط دندانپزشک تجویز شوند و برای اهداف کوتاه مدت و درمانی استفاده می شوند. مصرف مداوم این دارو ممکن است بیشتر از فواید، مشکلات مرتبط با دهان و دندان ایجاد کند.

دهانشویه الکل دار

معایب دهانشویه حاوی الکل

عیب اصلی دهانشویه الکلی خشکی دهان است. الکل ماده ای است که به سرعت بافت های دهان را خشک می کند و از فعالیت غدد بزاقی جلوگیری می کند. برخلاف تصور رایج که دهانشویه دارای الکل را از بین می برد و بعد از تمیز کردن باعث التهاب دهان می شود، این ماده با خشک کردن دهان، فعالیت باکتری های مضر را افزایش داده و باعث پوسیدگی طولانی مدت دندان می شود. (دهانشویه دارای الکل)

علاوه بر این، استفاده از این محصول می تواند تکنولوژی طولانی مدت مبتنی بر رزین را در ترمیم های دندانی مانند باندینگ و روکش دندان مختل کند.

از طرفی این ماده می تواند با سوزاندن بافت های نرم باعث التهاب لثه و بافت های حساس دهان شود. اگرچه برخی افراد از این محصول برای درمان زخم های دهان استفاده می کنند، اما در واقع این تحریک می تواند شرایط را بدتر کرده و باعث ایجاد زخم های دهان شود.

سرطان دهان یکی دیگر از عوارض دهانشویه الکلی است. مطالعات متعددی رابطه بین استفاده از محصولات دهان و دندان مبتنی بر الکل و سرطان بافت نرم دهان را مشخص کرده است. بنابراین، استفاده از دهان شویه های بدون الکل با خطرات کمتری همراه است.

استفاده از این محصول توسط افرادی که سابقه سوء مصرف الکل دارند با خطر عود بیماری همراه است. بنابراین بهتر است این افراد دهان خود را با فلوراید تعویض کنند.

مضرات دهانشویه دارای مواد شیمیایی و الکل

  • التهاب روده: همانطور که می دانید برخی از باکتری ها جزو باکتری های مفید هستند و وجود آنها در بدن انسان ضروری است. متاسفانه دهانشویه ها تمام باکتری های دهان را از بین می برند و از این طریق زمینه التهاب روده را فراهم می کنند. در واقع باکتری هایی که از طریق غذا وارد دهان شده و از آنجا به روده منتقل شده اند با استفاده از دهانشویه کاهش یافته و مشکلاتی را در رابطه با بیماری های روده ای ایجاد می کنند.
  • افزایش فشار خون: به طور مشابه، از بین بردن این باکتری های خوب می تواند منجر به فشار خون بالا شود. به طور خاص، از بین بردن باکتری هایی که اکسید نیتریک تولید می کنند، فشار خون را افزایش می دهد.
  • خطر ابتلا به سرطان دهان و زبان را افزایش می دهد: اگر الکل زیادی در دهان شویه وجود داشته باشد، باعث خشکی دهان می شود و این می تواند خطر ابتلا به سرطان دهان و زبان را تا حدی افزایش دهد.

کلام آخر

انواع دهانشویه ها بطور کلی ترکیبی از آب، فلوراید، الکل، مواد نگهدارنده، مواد پاک کننده و اسانس های طعم دهنده می‌باشد. این ترکیبات برای استریل کردن و تمیز کردن حفره دهان مناسب هستند اما روش صحیح استفاده از آنها باید رعایت شود.

اگر در مورد نحوه صحیح استفاده از دهانشویه سوالی دارید یا به دنبال نوع مناسب دهانشویه هستید، می توانید با دندانپزشک خود مشورت کنید.

بازگشت بە لیست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *