مطالب

سلامت دهان

سلامت دهان

سلامت دهان و رعایت بهداشت دهان

رعایت بهداشت دهان و دندان تاثیر بسزایی در سلامت بدن دارد. اگر می خواهید دندان های خود را از خطر پوسیدگی محافظت کنید، پیام های بهداشت دهان و دندان را جدی بگیرید، بهترین محصولات پاک کننده و بهداشتی را انتخاب کنید، روش صحیح مسواک زدن و نخ دندان کشیدن را بیاموزید و در فواصل زمانی منظم به دندانپزشک مراجعه کنید.

 

مسواک زدن

البته مسواک زدن هر روز صبح و شب تمام نیاز شما نیست و نباید از اثرات عادات بد غافل شد. اما یادگیری نحوه صحیح مسواک زدن یک راه موثر برای مبارزه با پوسیدگی دندان است. از نکات بهداشتی زیر برای بهبود سلامت دهان خود استفاده کنید. در ادامه با ما همراه باشید.

 

استفاده از نخ دندان

نخ دندان کشیدن نیز مانند مسواک زدن باید به درستی انجام شود. با استفاده از نخ دندان بین دندان های خود، در واقع پلاک و میکروب های تجمع یافته در آن فضا را از بین می برید. بهتر است هر بار حدود 18 اینچ نخ را بردارید تا بتوانید قسمت تمیز و استفاده نشده ای را بین دو دندان قرار دهید و باکتری ها را بین دندان های خود بازنگردانید. حتماً نخ را به شکل «C» جلو و عقب بکشید تا نخ به دور دندان بپیچد.

استفاده از پاک کننده زبان

برخی از مسواک های جدید دارای یک پاک کننده زبان هستند. از آنجایی که مسواک زدن باکتری های روی زبان را از بین نمی برد، پس از مسواک زدن حتما زبان را تمیز کنید تا باکتری ها را از دهان خارج کرده و دهانتان بوی خوبی داشته باشد.

 

مصرف دهان شویه

دهانشویه به قسمت‌هایی نفوذ می‌کند که با مسواک یا نخ دندان تمیز نمی‌شوند و دهانشویه ذراتی را که خط لثه را تحریک می‌کنند و باعث خرابی و آسیب‌دیدگی می‌شوند، از بین می‌برد. بنابراین حتی زمانی که عجله دارید، شستشوی دهان را فراموش نکنید.

دهانشویه Tooth Forth با حذف عوامل میکروبی پوسیدگی میتواند کمک قابل توجهی به تکمیل اقدامات بهداشت دهان کند.

فلوراید برای سلامت دهان و دندان

فلوراید عنصری است که به طور طبیعی در دندان ها وجود دارد و به آن ها استحکام می بخشد. فلورایدتراپی به جلوگیری از پوسیدگی کمک می کند. کارشناسان معتقدند دریافت فلوراید از چندین منبع مختلف بهترین راه برای جلوگیری از پوسیدگی دندان است.

فلوراید به طور طبیعی در منابع آب در غلظت های پایین وجود دارد. برخی از غذاها مانند گوشت قرمز، ماهی، تخم مرغ و چای نیز حاوی فلوراید هستند. همچنین در برخی مناطق فلوراید به آب لوله کشی اضافه می شود. بسیاری از خمیردندان ها، دهانشویه ها و درمان های مختلف دندانپزشکی نیز فلوراید ضروری برای دندان ها را تامین می کنند. در صورت لزوم، دندانپزشک برای کودکانی که فلوراید کافی از آب آشامیدنی دریافت نمی کنند، قرص فلوراید تجویز می کند.

از مشکلات اصلی دهانشویه فلوراید این است که در صورت بلع اتفاقی مقادیر زیاد، بویژه در کودکان باعث مسمومیت می شود ، با توجه به این که ماده موثر دهانشویه Tooth Forth پروتئین زرده تخم مرغ میباشد ،حتی در صورت بلع اتفاقی مشکلی برای بیمار بوجود نمی آورد.

بازگشت بە لیست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *