مطالب

ارتودنسی

ارتودنسی دندان

ارتودنسی

ارتودنسی یک اصطلاح عمومی است که برای اصلاح شکل ظاهری دندان استفاده می شود. البته صاف کردن دندان تنها مزیت ارتودنسی نیست. ارتودنسی مشکلات بایت را اصلاح می کند، لبخند شما را زیبا می کند و سلامت کلی دهان و دندان را بهبود می بخشد.

مزایای ارتودنسی برای کودکان نتیجه سریع به همراه دارد، زیرا رشد طبیعی معمولاً درمان را آسان می کند. البته بزرگسالان نیز می توانند از درمان ارتودنسی بهره مند شوند. اکنون دندانپزشکان با رعایت استانداردهای بالا، بیماران بیشتری را با تکنیک های پیشرفته درمان می کنند.

 

ارتودنسی با مرتب و صاف کردن دندان ها، لبخند را زیباتر و درخشان تر می کند. با این توصیف، ارتودنسی مزایای مادام العمری دارد که صرف زمان و هزینه برای این درمان را توجیه می کند. ارتودنسی انواع مختلفی دارد و متخصص همیشه بهترین نوع را برای بهبود طرح لبخند و صاف کردن دندان ها توصیه می کند.

بسیاری از بیماران از اتودنسی متحرک استفاده می کنند، برخی از ارتودنسی ثابت و برخی از ارتودنسی نامرئی استفاده می کنند.

مزیت‌های ارتودنسی

لبخند زیبا و جذاب باعث افزایش اعتماد به نفس و درمان مشکلات دندانی می شود. در نهایت، دندان های منظم بهداشت دهان و دندان را تسهیل می کند و عملکرد فک را بهبود می بخشد. علاوه بر این، دندان های معمولی کمتر در حین ورزش یا تصادف آسیب می بینند.

دنیای دندانپزشکی مزایای درمان ارتودنسی را برای بهبود وضعیت دندان ها شناسایی کرده و نحوه اصلاح عیوب موجود را توضیح می دهد.

هزینه ارتودنسی

هزینه و قیمت درمان ارتودنسی به عوامل زیادی بستگی دارد. با این حال، این هزینه ها معمولا یکباره پرداخت نمی شود. موضوع نحوه پرداخت هزینه اولین مشاوره را حتما با متخصص ارتودنسی در میان بگذارید. این عوامل عبارتند از:

  • نوع درمان
  • بازه زمانی درمان
  • میزان بهم ریختگی دندان‌
  • نیاز به درمان‌های جانبی مانند جراحی فک در کنار ارتودنسی

 

پلاک نگهدارنده پس از ارتودنسی

سیم کشی و ارتودنسی دندان ها پس از پایان دوره درمان فعال و ذخیره یا استفاده از نگهدارنده برداشته می شوند. پلاک نگهدارنده برای نگه داشتن دندان ها در موقعیت جدیدشان استفاده می شود تا استخوان ها، لثه ها و عضلات با موقعیت جدید سازگار شوند.

بیمار باید طبق دستور پزشکی از ریتینر استفاده کند، در غیر این صورت دندان ها به حالت اولیه خود باز می گردند و درمان ارتودنسی بی اثر خواهد بود. متخصص مدت زمان استفاده از صفحه نگهدارنده را تعیین می کند. زمان برای همه بیماران یکسان نیست و در برخی موارد استفاده از نگهدارنده دائمی توصیه می شود.

در برخی موارد، سیم های فلزی کوچکی به سطح داخلی دندان های جلویی در کنار صفحه متحرک یا در محل آن متصل می شوند.

با توجه به اینکه در زمان ارتودنسی رعایت بهداشت دهان و مسواک زدن هم دشوار تر بوده و هم اهمیت بیشتری دارد و افراد در معرض خطر بیشتر پوسیدگی هستند، استفاده از دهانشویه Tooth Forth کمک شایانی به پیشگیری از پوسیدگی دندانی در زمان ارتودنسی میکند .

بازگشت بە لیست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *